O mnie

Dziennikarka

Karolina Pasternak przez siedem lat (2005-2012) współtworzyła dział kultury tygodnika „Przekrój”, najpierw jako redaktorka, następnie szefowa działu Film. Od 2012 do 2014 pracowała w portalu filmowym Stopklatka.pl, od 2013 roku jako Redaktor Naczelna.

Od 2015 do 2022 roku na stałe związana z „Newsweekiem”. Jej teksty były publikowane w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”, a także magazynach „Film”, „Kino”, „Twój Styl”, „Zwierciadło”. Przeprowadzała wywiady m.in. ze Michaelem Haneke, Jimem Jarmuschem, Jane Campion, Robertem De Niro, Isabelle Huppert, Quentinem Tarantino. 

Autorka

23 lutego 2022 roku ukazała się jej debiutancka książka autorstwa Karoliny Pasternak „Holland. Biografia od nowa”. Wydana nakładem Wydawnictwa Znak biografia nominowanej do Oscara polskiej reżyserki Agnieszki Holland, została entuzjastycznie przyjęta przez polskie media.

Krytyk literacki Michał Nogaś pisał w „Gazecie Wyborczej”: „Dopiero lektura tej książki pozwala na dobre zrozumieć kino Agnieszki Holland i jej postawę.”

„Napisana w formie reportażu uczestniczącego zawiera (…) bolesne opisy m.in. nieudanego małżeństwa, (…) samotności na emigracji, samobójstwa ojca” – zauważał Janusz Wróblewski na łamach tygodnika „Polityka” i dodał: „Z książki wyłania się nieznany wcześniej, jeszcze bardziej złożony obraz zranionej, zbuntowanej kobiety, która broniąc swojej niezależności, zawsze funkcjonowała w poprzek wszelkich podziałów.”

Michal Rogowski

„Na powierzchnię wypływają sprawy, o których dotąd nie wiedzieliśmy” – pisał w recenzji na łamach „Newsweeka” Aleksander Hudzik. „Choćby poruszający fragment rozmowy, w którym reżyserka przyznaje, że jako dziecko była ofiarą molestowania.”

Karolina Pasternak

Blog

@pasternak_ka Własny pokój do pisania

Newsletter

© 2023 All Rights Reserved.